Summer Term Calendar 2018

Monday 16th April

Staff meetings and INSET all day

8 am SLT meeting in HM study

12.45 pm  Staff lunch

Tuesday 17th April

TERM BEGINS

JS Music Lessons start

Wellbeing Survey for Years 5 and 6 in ICT lessons in ICT room

8.25 – 8.50 am (1) Ryman Challenge prep meeting (selected Year 8 boys only) in upper science lab

8.50 am MS/SS House meetings

10 am Individual music lessons and groups resume

Wednesday 18th April

Wellbeing Survey for Years 5 and 6 in ICT lessons in ICT room

4.30 pm Music School staff meeting in Music School

5.30 pm Music School Parents’ Evening in Cooper Hall

Thursday 19th April

All day Year 6 Classics trip to Verulamium Museum, St Albans

7.30 am SLT meeting in HM study

4.15 – 6.15 pm Staff INSET – Diversity Workshop – Session 1 MS Hall

Friday 20th April

All day Salter’s Chemistry Festival (selected Year 8 boys only) at Imperial College London

8.20 – 9.25 am The Nutrition Guru Talk for Year 6 (Life Skills) in Cooper Hall

Sunday 22nd April

The King’s Scholarship, Eton College

Monday 23rd April

The King’s Scholarship, Eton College

Supervised prep and activities start

St. George’s Day Lunch

Wellbeing Survey for Years 5 and 6 in ICT room

8.20 am – 2 pm Year 7 Medieval Weapons Day Wilf Slack

1 – 3.50 pm Mathematics Quiz Club Heat – with Christ Church CE Primary Team (selected Year 5 & 6 boys only) at UCS Prep School

2.20 pm Cricket Year 6 A, B & C v North Bridge House School (A)

4.10 – 5 pm L&T Strategy Group meeting in Cooper Hall

6.45 pm Next School information evening for Year 5 parents in MS Hall

Tuesday 24th April

The King’s Scholarship, Eton College

Morning only Year 5 Figure Drawing Workshop in lessons in the Art Room

2 pm 20/20 MS Cricket trip to Middlesex Ladies v MCC Invitational Team at Lords

4.10 pm Year 7 Activity Week information meeting for parents in MS Hall

Wednesday 25th April

The King’s Scholarship, Eton College

2.30 pm Cricket 2nd XI v St Anthony’s School (A)

4 pm Year 6 Normandy trip information meeting in Cooper Hall

4.10 pm Computing and Digital Learning Strategy meeting in HM study

Thursday 26th April

All day Junior School Geography Day in JS

Junior Maths Challenge for Years 6 and 7 in Maths Lessons (normal classrooms)

7.30 am SLT meeting HM study

2.30 pm HSPA sale of second hand uniform in JS Hall

2.30 pm Cricket Year 5 A, B & C v Wetherby School (H)

2.40 pm – 3.50 pm Junior Maths Challenge Year 8 in Cooper Hall

4.10 – 5 pm (1) Year 8 Revision and Exam Technique Workshop in Cooper Hall

5.15 pm Sixth Form Society – Anjum Sethia in Cooper Hall

7.30 pm Scout Executive Committee meeting in room 27

Friday 27th April

MS/SS Mufti Day for BAFTA winners

8.30 am Parent Talk – Supporting Your Sons’ Learning, Revision and Prep in Cooper Hall

4pm SS Boys Fundraising Quiz Supper in MS Hall

Monday 30th April

ISA Indoor Ski Championships at Hemel Hempstead

All day Year 4 Science trip to London Zoo

2.30 pm Cricket Year 6A v Arnold House School (H)

2.30 pm Cricket Year 6B & C v Arnold House School (A)

2.30 pm Tennis Year 6 v Arnold House School (A)

4,15 – 6.15 pm Staff INSET – Diversity Workshop – Session 2

Tuesday 1st May

Westminster Challenge

2.30 pm Cricket Year 4 all-play v North Bridge House School (H)

Wednesday 2nd May

Westminster Challenge

All day Year 5 Geography and Science trip to The Crystal

8 am JS HSPA Parent Rep Meeting in JS ICT Room

2.30 pm Cricket 1st XI v Orley Farm School (A)

2.30 pm Cricket 2nd XI v Orley Farm School (H)

2.30 pm Cricket Year 6A v Orley Farm School (A)

2.30 pm Cricket Year 6 B & C v Orley Farm School (H)

4.10 pm Safeguarding Committee meeting in HM study

4.15 pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

Thursday 3rd May

Westminster Challenge

7.30 am SLT meeting in HM study

2.30 pm Cricket Year 5 all-play v North Bridge House School (H)

4.10 pm – 5 pm (2) Year 8 Revision and Exam Technique Workshop in Cooper Hall

6.45 pm Open Evening (1) for Prospective Parents in MS Hall

Friday 4th May

Walk to School Day

8.20 – 8.50 am Year 7 and Parent Geography Coursework Talk in Cooper Hall

Monday 7th May

Bank Holiday

St Paul’s Scholarship exams

Tuesday 8th May

Green House Environmental Week

St Paul’s Scholarship exams

All day Geography Year 7 trip to Stratford, Queen Elizabeth Olympic Park

All day The Winton Cup (Prep school humanities competition) – selected Year 6 students at Stowe School, Bucks

7.30 am SLT meeting in HM study

8.45 am Year 1 Concert – part 1 1A and first half 1M in JS Hall

2.30 pm Cricket Year 4 A, B C & D v Wetherby School (H)

Wednesday 9th May 

St Paul’s Scholarship exams

8.45 am Year 1 concert – part 2 1OS, second half 1M in JS Hall

10 am – 4 pm IStip NQT Regional Training Day in Cooper Hall

2.30 pm Cricket 1st XI v Arnold House School (A)

2.30 pm Cricket 2nd XI v Arnold House School (H)

2.30 pm Tennis U13A (12 boys) v Arnold House School (A)

4 pm ABRSM Exam Entry deadline in Music School

4.10 – 5 pm (3) Year 8 Revision and Exam Technique Workshop in Cooper Hall

6.45 pm Open Evening (2) for Prospective Parents in MS Hall

Thursday 10th May

All day Music rehearsals for Summer Gala Concert

2.15 pm Cricket Year 5 all-play v Highgate School (H)

6 pm Summer Gala Concert at St John’s Smith Square

Friday 11th May

8.25 – 8.50 am (2) Ryman Challenge prep meeting in upper science laboratory

1.25 pm School Council meeting in Room 37

Saturday 12th May

9 am Cricket 1st XI at Belmont School Cricket Festival (A)

Monday 14th May

8.30 am CE Mental Maths exam in Cooper Hall

Revision Week for Years 5 to 7

SATIPS Indoor Prep School Ski Championship at Hemel Snow Centre

JS Poetry Week in JS

2.15 pm Cricket Year 6 A, B C & D v Highgate School (A)

2.45 pm Tennis U13 (8 boys)  v St Paul’s School (H)

4.10 pm HoDs meeting in Cooper Hall

Tuesday 15th May

All day Year 6 Science/Geography trip

8.30 am CE French Listening exam in Cooper Hall

8.45 am 3U Concert in JS Hall

2.15 pm Cricket Year 5 – 2 teams v Hereward House School (H)

2.30 pm Cricket Year 4 all-play v Arnold House School (A)

4.10 pm Year 5 PGL trip Parents’ information meeting in MS Hall

Wednesday 16th May

8.25 – 8.50 am (3) Ryman Challenge prep meeting in upper science laboratory

8.45 am 3P Concert in JS Hall

2.30 pm Cricket 1st XI & 3rd XI v Wetherby School (H)

2.30 pm Tennis U13 B v St Anthony’s School (H)

4.10 – 4.25 pm Sayers Croft information meeting for Year 4 parents in MS Hall

5.15 pm Poetry Competition in MS Hall

Thursday 17th May

7.30 am SLT meeting in HM study

8.30 am CE French Speaking exam

8.45 am 3S Concert in JS Hall

2.30 pm Cricket Year 5 A, B & C v Arnold House School (A)

2.30 pm Tennis Year 5 (8 boys) v Arnold House School (A)

5 pm Governors’ Finance Committee in HM study

6.45 pm Open Evening (3) for Prospective Parents in MS Hall

Friday 18th May

8.15 am Parents’ Computing and Digital Learning Forum in Cooper Hall

11 am – 4 pm Arnold House Chess Tournament at Canons Park

Saturday 19th May

EPSCA National Chess Championship semi-finals at Pontins, Camber Sands

2 pm Cricket Year 6 A v Bedford School (H)

ESPCA National Chess Championship semi-finals at Pontins, Camber Sands

Monday 21st May

Exam Week for Years 5 to 7 in form rooms

Revision Week for Year 8

2.30 pm Cricket 1st XI & 3rd XI v Westminster Under School (H)

3 pm Cricket 2nd Xi v Westminster Under School (A)

6.45 pm Year 3 Parents’ meeting for transfer to Year 4 and information on Next Schools

Tuesday 22nd May

8.25 – 10.35 am (4) Ryman Challenge prep meeting (except CE boys) in upper science laboratory

8.45 am Year 2 Concert – part 1 2BC and first half 2B in JS Hall

2.30 pm Cricket Year 5 all-play v St Paul’s School (A)

Wednesday 23rd May

8.45 am Year 2 Concert – part 2 2OH and second half 2B in JS Hall

Orange House Charity Event in MS & SS break

Afternoon Rehearsals for Chapel Choir Evensong

2.15 pm Cricket 3rd XI & 4th XI v Lyndhurst House School (H)

2.30 pm Cricket 1st XI & 2nd XI v Thomas’ Battersea (A)

2.30 pm Cricket Year 6 A, B & C v Lochinver House School (A)

2.30 pm Tennis U13 A v Durston House School (A)

5.15 pm Chapel Choir Evensong at St George’s Chapel Windsor

Thursday 24th May

4.10 pm SLT meeting in HM study

Friday 25th May

8.45 am JS Special Assembly in MS Hall

Monday 28th May

Bank Holiday

HALF TERM

Monday 4th June

Year 8 Revision Day at home

8C trip

Years 5 to 7 Exam feedback week

7.30 am SLT meeting in HM study

2.30 pm Cricket Year 6 A, B & C v North Bridge House School (H)

4.10 – 5.10 pm TLC in Cooper Hall

Tuesday 5th June

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

8C trip

2.15 pm Cricket Year 4 – 2 teams  v Hereward House School (H)

4.15 – 7.45 pm Year 4 Parents’ Evening in MS Hall

Wednesday 6th June

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

8C trip

4.15 pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

Thursday 7th June

Yaer 8 Common Entrance exams

8C trip – History/Maths cross-curricular day at Christ Church Primary School

2.30 pm Cricket Year 5A & B v Arnold House School (H)

2.30 pm Tennis Year 5 (8 boys) v Arnold House School (H)

4.10 pm Health and Safety Committee meeting in Cooper Hall

Friday 8th June

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

8C trip

10 – 12 pm Year 3 and Year 4 Team-building morning at Wilf Slack

Sunday 10th June

9.30 am Cricket Year 6A – Bedford Sixes Tournament (A)

Monday 11th June

Activity Week

Year 4 residential trip to Sayers Croft, Ewhurst, Surrey

Year 5 residential trip to PGL, Torquay

Year 6 Sports activities day at Wilf Slack

Year 7 trip to the Globe Theatre

Year 8 trip to Skern Lodge, Appledore, Devon

Tuesday 12th June

Activity Week

Reception Day at Wilf Slack

JS Art Exhibition in JS Hall

Year 4 residential trip to Sayers Croft

Year 5 residential trip to PGL

Year 6 trip to Caen, Normandy

Year 7 trip to Thorpe Water Park

Year 8 trip to Skern Lodge

Wednesday 13th June

Activity Week

JS Art Exhibition in JS Hall

Year 2 day at Wilf Slack

Year 4 residential trip to Sayers Croft

Year 5 residential trip to PGL

Year 6 trip to Normandy

Year 7 trip to Ci5 Croydon

Year 8 trip to Skern Lodge

3 – 5 pm Tea at The Hall (Alumni event) in MS Hall

Thursday 14th June

Activity Week

JS Art Exhibition in JS Hall

Year 1 day at Wilf Slack

Year 4 Vikings in Britain day in Cooper Hall

Year 5 residential trip to PGL

Year 6 trip to Normandy

Year 7 Museum day

Year 8 trip to Skern Lodge

Friday 15th June

Activity Week

9 am – 12 pm Year 4 Poetry workshop in MS Hall and Y4 classrooms

12.30 – 2.30 pm Year 4 Primrose Hill Picnic

Year 5 residential trip to PGL

Year 6 trip to Normandy estimated return 5.30 pm to Junior School

Year 7 Crystal Maze in Wathen Hall

Year 8 trip to Skern Lodge

Saturday 16th June

10 am ABRSM Music Theory Examination

Monday 18th June

Morning only (1) Play rehearsals for Year 8 and Year 8 Project

7.30 am SLT meeting in HM study

2.30 pm Cricket Year 6 A & C v Wetherby School (H)

2.30 pm Cricket Year 6 B v Wetherby School (A)

2.30 pm Tennis U13 A v Westminster under School (H)

2.30 pm Arnold House Tennis Tournament for Year 6A (A)

4.10 pm Academic HoDs meeting in Cooper Hall

Tuesday 19th June

10 am Whole school photograph

8.25 – 10 am (5) Ryman Challenge prep meeting

Afternoon only (2) Play rehearsals and Year 8 Project

2.30 pm Cricket Year 4 – all-play v Arnold House School (H)

4.10 pm Calendar meeting in room 28

Wednesday 20th June

Year 3 cross-curricular Antartic day in JS

Morning only (3) Play rehearsals and Year 8 Project

2.30 pm Year 4 trip to see The Lion King in the West-End

2.30 pm Cricket Year 6 A v Westminster Under School (H)

2.30 pm Cricket Year 6 B v Lyndhurst House School (H)

6.40 – 7.45 pm Senior Schools Exhibition in MS Hall

Thursday 21st June

All day (4/5) Play rehearsals and Year 8 Project

10.30 – 1.30 pm Middle School Sports Day (followed by picnic lunch 1.30 – 2.15 pm) at Wilf Slack

4.15 pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

5.30 pm Governors’ Meeting in Cooper Hall

Friday 22nd June

JS Expedition day (no school for Reception or Year 1)

Purple House Cakes in the Community Weekend

Uniform supplier ‘Uniform4Kids’ in JS

Hall School Scouts – ‘end to end’ challenge hike and family weekend on the Isle of Wight

All Day Set Building in Wathen Hall

8.10 am HSPA Year Reps’ meeting for MS/SS in MS Hall

8.30 – 10 am Drugs talk by Simon Leigh for Year 8 in Cooper Hall

8.30 – 2 pm Partnership School Sports Day at Wilf Slack

10 am New 2018 Reception boys visit JS

11.10 – 12.20 pm Drugs talk by Simon Leigh for Year 7

11.10 – 12.20 pm Music Technology Enrichment talk for Year 8 in Cooper Hall

1.25 pm School Council meeting in Room 37

1.30 pm New 2018 Year 1 boys visit JS

1.45 pm (6) Play rehearsals and Year 8 Project

4.15 pm Staff v Parents Golf Match

Saturday 23rd June

All day Hall School Scouts – ‘end to end’ challenge hike and family weekend on the Isle of Wight

Set Building in Wathen Hall

Sunday 24th June

All day Hall School Scouts – ‘end to end’ challenge hike and family weekend on the Isle of Wight

Set Building in Wathen Hall

LERSA London Schools Ski Race at Welwyn Dry Slope

Monday 25th June

Assembly Ryman Challenge – presentation in assembly in MS Hall

MS & Y6 Class Concerts all week in Music School

10.15 am – 1.30 pm Senior School Sports Day (followed by picnic lunch 1.30 – 2.15 pm) at Wilf Slack

4.20 pm MS/SS staff meeting in MS Hall

6.45 pm Information meeting – Music Tour of South Africa, October 2019 in Cooper Hall

Tuesday 26th June

All day (7/8) Play rehearsals and Year 8 Project

9.00 am – 2 pm Year 7 trip to ROH, for boys not involved in school play

2.15 pm Cricket Year 4 A, B C & D v North Bridge House School (A)

Wednesday 27th June

ABRSM Exams all day in Music Room 2

All day 4M trip to Kidzania

All day 4D trip

Morning only (9) Play rehearsals and Year 8 Project

8 am MS and SS Visual Arts Exhibition opens at Wilf Slack

10.30 am Junior School Sports Day (followed by picnic lunch 12.30  – 1.15 pm) at Wilf Slack

5 – 8 pm Year 7 Parents’ Evening, with boys in MS Hall

Thursday 28th June

All day (10/11) Play rehearsals and Year 8 Project

ABRSM Exams all day in Music Room 2

7.30 am SLT meeting in HM study

8 am – 5 pm MS and SS Visual Arts Exhibition at Wilf Slack

2.15 pm Cricket Year 5 v North Bridge House School (A)

2.30 – 4 pm HSPA sale of second-hand uniform in JS Hall

6 pm The Hall School Summer Festival – MS & SS Visual Arts Exhibition, Band Night, HSPA BBQ, cricket and rounders match at Wilf Slack

Friday 29th June

Morning School Play – technical dress rehearsal

Morning (12) Play rehearsals and Year 8 Project

ABRSM Exams all day in Music Room 2

All day 4P trip to Dinosaurs in the Wild at Greenwich

8 am – 1 pm MS and SS Visual Arts Exhibition at Wilf Slack

8.25 – 8.50 am Ryman Challenge – mock presentation in upper science lab

Afternoon School Play – full dress rehearsal

5 pm Credits and BAFTA’s close

Saturday 30th June

7 – 9 pm School Play – Animal Farm in Wathen Hall

Sunday 1st July 

7 – 9 pm School Play – Animal Farm in Wathen Hall

Monday 2nd July

EPSCA National Chess Championship Final

Reserve Sports Day at Wilf Slack

7.30 am SLT meeting in HM study

9 am End of Year Service at St Peter’s Church, Belsize Square

7 – 9 pm School Play – Animal Farm in Wathen Hall

Tuesday 3rd July

EPSCA National Chess Championship Final

9 am Year 3 End of Year Instrumental Concert in MS Hall

MS Kwik Cricket and Rounders at Primrose Hill

6.45 – 8 pm Year 8 Leavers’ Evening in MS Hall

Wednesday 4th July

All day Ryman Challenge FINALS, Telford

8.30 am MS/SS Final Assembly (part 1) in MS Hall

2.15 pm Football Practice at Wilf Slack

6 pm Reception for staff leavers in MS Hall

6 pm Scout BBQ at Wilf Slack

Year 5 Progress Reports published

Year 6 Progress Reports published

Thursday 5th July

8.45 am JS Special Assembly in Wathen Hall

11 am MS/SS Final Assembly (part 2) in Wathen Hall

12.15 pm TERM ENDS

12.45 pm Staff lunch

Year 8 Leavers’ Reports published

TERM STARTS

Wednesday 5th September