1

Summer Term Calendar 2019

Monday 22nd April

Easter Monday

Tuesday 23rd April

Staff meetings and INSET all day

8.00am SLT meeting in HM study

12.45pm Staff lunch

Wednesday 24th April

TERM BEGINS

JS Music Lessons and Ensembles begin

10.00am Individual Music lessons and groups resume

St George’s celebratory Full English breakfast lunch

Thursday 25th April

4.10pm Learning and Teaching Strategy Meeting in room 38

4.15pm Governors’ Pastoral Committee meeting in HM study

Friday 26th April

10.00-10.35am Middle School ASC sign up in Wathen Hall

10.35-11.10am Senior School ASC sign up in Wathen Hall

Saturday 27th April

2.00pm Cricket 1st XI & Year 6 A v Bedford School (H)

Sunday 28th April

The King’s Scholarship, Eton College

Monday 29th April

Supervised prep and activities start

The King’s Scholarship, Eton College

All day ISA Open Schools Ski Championship at The Snow Centre Hemel Hempstead

8.30-2.00pm Year 7 Medieval Weapons Day at Wilf Slack

2.15pm Cricket Year 6 all-play v North Bridge House School (A)

4.10pm Learning & Teaching Strategy Group meeting in Cooper Hall

Tuesday 30th April

The King’s Scholarship, Eton College

Westminster Challenge

UKMT Junior Challenge (Years 6-8 in School)

7.30am SLT in HM study

2.30pm Cricket Year 4 all-play v North Bridge House School (H)

4.00pm Year 6 Normandy trip information meeting in Cooper Hall

Wednesday 1st May

The King’s Scholarship, Eton College

Westminster Challenge

All day Year 5 Geography and Science trip to The Crystal – Royal Victoria Docks

Morning only Year 7 trip to Nelson Mandela Exhibition at Leake Street Gallery SE1

2.30pm Cricket 1st XI & 2nd XI v Arnold House School (A)

2.30pm Tennis U13A v Arnold House School (H)

2.30pm Tennis U13B v Arnold House School (A)

4.10pm Computing and Digital Learning Strategy meeting in HM study

4.15pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

Thursday 2nd May

Westminster Challenge

8.30 – 8.55am Year 7 Geography coursework meeting for parents and pupils in Cooper Hall

2.30pm Cricket Year 5 all-play v North Bridge House School (H)

6.45 – 9.00pm OPEN EVENING 1 for prospective parents in MS Hall

6.00-8.00pm Classics Society Mithraeum Visit Bloomberg Building

Friday 3rd May

MS/SS Mufti Day for BAFTA winners

8.15am Next School Information meeting for Year 5 parents in Cooper Hall

1.20-3.45 pm Extended SLT Meeting

2.30-4.00pm HSPA sale of second hand uniform in JS Hall

Saturday 4th May

Sunday 5th May

Monday 6th May

BANK HOLIDAY

St Paul’s Scholarship exams

Tuesday 7th May

St Paul’s Scholarship exams

Winchester entrance exams

All day MS and SS Chamber Music Festival Masterclasses

8.00am HSPA JS Parent Rep meeting in JS

10.00-11.00 am Mathematics Inter-school Quiz Championship Heat in Cooper Hall

2.30pm Cricket Year 4 A, B, C & D v Wetherby School (H)

4.10 – 4.30pm Parent Information on the Year 4 Residential Trip MS Hall

7.00pm Chamber Music Festival Concert in Howard Hall, JW3 Centre

Wednesday 8th May

St Paul’s Scholarship exams

Winchester entrance exams

9.00-12.00pm Candy Gourlay – Author workshops for Years 1 – 3 in JS

9.30- 3.30pm IStip NQT Regional Meeting in Cooper Hall

2.30pm Cricket 1st XI v Ludgrove School (A)

2.30pm Cricket Year 6 A v Ludgrove School (A)

2.30pm Tennis U13 A v St Paul’s School (A)

4.00pm ABRSM exam entry deadline

6.45 – 9.00pm OPEN EVENING 2 for prospective parents in MS Hall

Thursday 9th May

Winchester entrance exams

2.30pm Cricket Year 5 A, B, C & D v Wetherby School (H)

7.30pm Scout Executive Committee in room 27

Friday 10th May

Green Transport Day

8.15am Briefing on the Senior School Development for Parents (1) in Cooper Hall

8.15- 3.30 Year 5 Classics Day Wilf Slack

9.30 – 3.50pm Year 7 to Stratford, Olympic Park

Saturday 11th May

12.00pm Cricket U13 A – Belmont 8’s Cricket Festival (A)

Sunday 12th May

Monday 13th May

Year 5-7 revision week

Junior School Poetry Week

CE Maths listening exams in Cooper Hall

All day SATIPSKI Prep Schools Ski Race, The Snow Centre Hemel Hempstead

8.15am Parents’ Computing and Digital Learning Forum in JS Hall

2.00pm Cricket Year 6 A & B v Arnold House School (H)

2.30pm Tennis Year 6 A v Arnold House School (A)

4.10pm HoDs meeting in Cooper Hall

Tuesday 14th May

Year 5 -7 revision week JJ

8.30am CE French Listening exam in Cooper Hall

8.45am 3P Instrumental Concert JS Hall

2.15pm Cricket Year 4 A, B, C & D v Hereward House School (H)

2.15pm Cricket Year 5 A, B, C & D v Belmont School (A)

4.10pm SLT in HM study

5.15pm MS & SS Poetry Competition in MS Hall

Wednesday 15th May

Year 5 -7 revision week

8.45am 3S Instrumental Concert JS Hall

2.30pm Cricket 1st XI v Wetherby School (A)

2.30pm Cricket 2nd XI, 3rd XI & 4th XI v Wetherby School (H)

2.30pm Tennis U13C v St Anthony’s School (H)

5.15pm Chapel Choir sings Evensong (rehearsals all afternoon) in St George’s Chapel, Windsor Castle

Thursday 16th May

Year 5 -7 revision week

8.00-8.20am Eco- schools silent protest outside the Senior School

8.30am French Speaking exams in Music Rooms

8.45am 3W Instrumental Concert JS Hall

3.50-4.10pm Eco- schools silent protest outside the Senior School

5.30pm Governors Finance Committee in HM study

6.45 – 9.00pm OPEN EVENING 3 for prospective parents in MS Hall

Friday 17th May

Year 5 -7 revision week

All Day Purple House Hat Day Fundraiser

8.15am Briefing on the Senior School Development for Parents (2) in Cooper Hall

1.25pm School Council meeting in room 37

Saturday 18th May

EPSCA National Chess Championship semi-finals at Pontins, Camber Sands

Sunday 19th May

EPSCA National Chess Championship semi-finals at Pontins, Camber Sands

Monday 20th May

20th Green Transport Week

Year 5 -7 Summer exams in form rooms

2.30pm Cricket 2nd XI & 3rd XI v Westminster Under School (H)

3.00pm Cricket 1st XI v Westminster Under School (A)

4.10pm H & S Meeting in room 13

6.45pm Year 3 Parents’ meeting for transfer to Year 4 and information on next schools in Middle School Hall

Tuesday 21st May 

21st Green Transport Week

Year 5 -7 Summer exams in form rooms

Happy Shoes Day (Green Transport)

8.45pm Year 1 Part 1 Instrumental Concert (All of 1K and first half of 1M) JS Hall

2.30pm Cricket Year 4 all-play v Arnold House School (H)

2.30pm Cricket Year 5 all-play v St Paul’s School (A)

6.00pm Library re-naming reception in the Senior School Library

Wednesday 22nd May

Green Transport Week

Year 5 -7 Summer exams in form rooms

Year 4 Farm Trip – science Eco schools

8.45 am Year 1 Instrumental Concert Part 2 (All of 1C and second half of 1M)

2.30pm Cricket Year 6 A & B v Lochinver House School (H)

2.30pm Tennis U13 A v Durston House School (A)

4.00pm Year 5 Manor House (Activity Week) information meeting in Cooper Hall

Thursday 23rd May

Green Transport Week

Year 5 -7 Summer exams in form rooms

7.30am SLT meeting in HM Study

2.30pm Cricket Year 5 A, B & C v Arnold House School (H)

7.00pm Big Sing (Years 3-8) at St Michael’s Church, Highgate

Friday 24th May

Green Transport Week

Year 5 -7 Summer exams – mop-up

8.45am JS Special Assembly in MS Hall

1.30 – 3.00pm JS Fete

Saturday 25th May

Sunday 26th May

Monday 27th May

HALF TERM

Monday 3rd June

Year 5-7 exam feedback week

Year 8 Revision Day at home

7.30am SLT meeting in HM study

2.00pm Cricket Year 6 A – Arnold House School Cricket Tournament (A)

2.30pm Cricket Year 6 B v St Anthony’s School (A)

2.30pm Tennis Year 6 (8 boys) v Arnold House School (A)

4.10pm TLC

Tuesday 4th June

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

Year 5-7 exam feedback week

All day Scholarship Trip

2.15pm Cricket Year 4 all-play v Bedord School (H)

4.15-7.45pm Year 4 parents evening in MS Hall

Wednesday 5th June

Green Transport Day

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

Year 5-7 exam feedback week

All day Scholarship Trip

All day Year 5 Art Enrichment – Graphic Novel Workshop with Emily Haworth-Booth

4.15pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

Thursday 6th June

6th Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

Year 5-7 exam feedback week

Junior School Geography Day

All day Year 4 Life Drawing Workshop

All day Scholarship Trip

2.15pm Middle School – Inclusion in Sport Afternoon at Wilf Slack

Friday 7th June

Year 8 Common Entrance exams in Wathen Hall

Year 5-7 exam feedback week

Year 3 and Year 4 Teambuilding Morning at Wilf Slack

Activities Day at UCS for 2020 candidates (8 Year 7 boys)

All Day Scholarship Trip

8.15am Briefing on the Senior School Development for Parents (3) Cooper Hall

Saturday 8th June

Sunday 9th June

Monday 10th June

Activity Week

Year 3 Philosophy Workshop Senior School

Year 4 Residential Trip to Mill Rythe, Hayling Island

Year 5 to Manor House, Devon

Year 6 Day of sport at Wilf Slack

Year 7 Trip to Globe Theatre Globe Theatre

Year 8 to Skern Lodge, Appledore, Devon

4.10pm GDPR Group Strategy meeting in HM study

Tuesday 11th June

Activity Week

Year 1 – Wilf Slack Forest School Day Wilf Slack

Year 4 Residential Trip to Mill Rythe Hayling Island

Year 5 Manor House, Devon

Year 6 trip to Normandy

Year 7 Trip to Thorpe Lakes Aqua Park Thorpe Lakes Aqua Park

Year 8 to Skern Lodge, Appledore, Devon

JS Art Exhibition JS Hall

Wednesday 12th June

Activity Week

Year 2 – Wilf Slack Forest School Day Wilf Slack

Year 3 – Antarctic Day with Partnership School Senior School

Year 4 Residential Trip to Mill Rythe Hayling Island

Year 5 Manor House, Devon

Year 6 trip to Normandy

Year 7 Trip to Imperial War Museum Imperial War Museum

Year 8 to Skern Lodge, Appledore, Devon

JS Art Exhibition JS Hall

Thursday 13th June

Activity Week

Year 4 Viking Day with History Off The Page in Cooper Hall

Year 5 Manor House, Devon

Year 6 trip to Normandy

Year 7 Walk and Orienteering on Hampstead Heath

Year 8 to Skern Lodge, Appledore, Devon

9.00 – 3.00pm Richard Cobden Sports Day at Wilf Slack

JS Art Exhibition JS Hall

Friday 14th June

Activity Week

Morning Reception to Wilf Slack – Fun Run Wilf Slack

Afternoon Hendon Prep School Sports Day at Wilf Slack

Year 4 Poetry Workshop Morning and Primrose Hill Picnic 12.15-2.30pm MS Hall, Y4 Classrooms & Primrose Hill

Year 5 Manor House, Devon

Year 6 trip to Normandy

Year 7 Crystal Maze and Movie Wathen Hall (AM); Cooper Hall (PM)

Year 8 to Skern Lodge, Appledore, Devon

Saturday 15th June

ABRSM Theory Exam

Sunday 16th June

Monday 17th June

Morning only (1) Play rehearsals for Year 8 and Year 8 project

7.30am SLT meeting in HM study

2.15pm Cricket 1st XI v Belmont School (H)

2.15pm Cricket 2nd XI v Belmont School (A)

2.30pm Tennis U13 A v Westminster School (H)

4.10pm Academic HoDs meeting in Cooper Hall

7.00pm 10 Year Alumni Reunion for 2009 Leavers in MS Hall

Tuesday 18th June 

8.50-10.35am Drugs talk by Simon Leigh for Year 8 in Cooper Hall

11.10-12.20pm Drugs talk by Simon Leigh for Year 7 in Cooper Hall

Afternoon only (2) Play rehearsals and Year 8 project

4.10pm Calendar meeting in room 28

6.45-8.30pm Drugs talk by Simon Leigh for parents in MS Hall

Wedneday 19th June

JS Expedition Day (no school for Reception or Year 1)

Morning only (3) Rehearsals and Year 8 project

10.00am New 2019 reception boys visit JS

1.30pm New 2019 Year 1 boys visit JS

12.55pm Year 4 Musical trip to see Wicked

5.00pm-8.00pm Year 5 parents evening in MS Hall

Thursday 20th June

Clean Air Day (Green Transport)

All day (4 & 5) Rehearsals and Year 8 project

10.15-1.30pm MS Sports Day (followed by picnic lunch 1.30-2.15pm) at Wilf Slack

4.15pm Pupils’ Informal Concert in Cooper Hall

5.30pm Full Governors Meeting in Cooper Hall

6.45pm Senior Schools Exhibition in MS Hall

Friday 21st June

All day (6 & 7) Rehearsals and Year 8 project

8.10am HSPA Year Reps’ meeting for MS/SS in MS Hall

10.30am JS Sports Day (followed by picnic lunch 12.30-1.15pm) at Wilf Slack

1.25pm School Council meeting in room 28

Afternoon only UCS induction afternoon for 2019 entrants (6 Year 8 boys)

Saturday 22nd June

6.30pm 130th Anniversary Ball at the Tower of London

Sunday 22nd June

London Schools’ Ski Race at Welwyn Ski Centre

Monday 24th June

Senior School Art Exhibition opens at Wilf Slack

All day 4D End of Year Outing

All day 4M End of Year Outing

10.30-1.30pm SS Sports Day (followed by picnic lunch1.30-2.15pm) at Wilf Slack

4.10pm MS/SS staff meeting in MS Hall

Tuesday 25th June

Senior School Art Exhibition at Wilf Slack

All day (8 &9) Rehearsals and Year 8 project

9.45-12.30pm Year 7 Backstage Tour of (for boys not involved in school play) Royal Opera House, Covent Garden

2.15pm Cricket Year 5 A & D v Hereward House School (H)

2.30pm Cricket Year 4 all-play v Arnold House School (A)

5.15pm 6th Form Society with Donna-Maria Cullen, followed by supper in MS Hall

Wednesday 26th June

Senior School Art Exhibition Wilf Slack

ABRSM Exams all day in classrooms

All day 4P End of Year Outing

Morning only (10) Rehearsals and Year 8 project

2.00pm Cricket 1st XI A & B – Arnold House 6’s Tournament (A)

2.30pm Cricket 3rd XI v St Anthony’s School (A)

2.30pm Cricket Year 6 A & B v Westminster Under School (H)

5.00-8.00pm Year 7 parents’ evening – with boys MS Hall

Thursday 27th June

ABRSM Exams all day in classrooms

All day (11 & 12) Rehearsals and Year 8 project

2.15pm Cricket Year 5 A, B, C & D v North Bridge House School (A)

4.10am SLT meeting in HM study

6.00pm The Hall School Summer Festival – MS & SS Visual Arts Exhibition, Band Night, HSPA BBQ, cricket and rounders match at Wilf Slack Wilf Slack

Friday 28th June

ABRSM Exams all day in classrooms

Morning only (13) Year 8 project

8.50am Technical rehearsal for school play

Midday Senior School Art Exhibition closes

2.00pm School Play – dress rehearsal for MS and SS in Wathen Hall

2.30-4.00pm HSPA sale of second hand uniform in JS Hall

4.15pm Staff v Parents Golf Match at Highgate Golf Club

5.00pm Credits and BAFTAs close

Saturday 29th June

Sunday 30th June

30th 7.30pm School Play – Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat in Wathen Hall

Monday 1st July

Reserve Sports Day at Wilf Slack

9.00am End of Year Service at St Peter’s Church, Belsize Square

2.00pm School Play – Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat in Wathen Hall

Tuesday 2nd July

EPSCA National Chess Championship Final

Green Transport Day

2.15pm Cricket Year 4 A, B, C & D v North Bridge House School (A)

9.00am Year 2 Play JS Hall

7.00pm School Play – Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat in Wathen Hall

Wednesday 3rd July

EPSCA National Chess Championship Final

All day Year 5 Interview Practice day with Oppidan Education Cooper Hall

9.00am Year 2 Play JS Hall

6.45-8.00pm Year 8 Leavers’ Evening in MS Hall

Thursday 4th July

8.30am MS/SS Final Assembly (part 1) in Wathen Hall

3.00 pm MS/SS 130th Anniversary Street Party The Yard

7.00pm Staff Leavers’ Reception in MS Hall

Friday 5th July

8.45am JS Special Assembly in Wathen Hall

11.00am MS/SS Final Assembly (part 2) in Wathen Hall

12.15pm TERM ENDS

12.45pm Staff lunch

Year 6 Full Reports published

Year 8 Leavers’ Report published